Meşe Ağacını Özellikleri Nedir?

Meşe Ağacını Özellikleri Nedir?

Meşe ağacı ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde yetişen ağaç türlerinden bir tanesidir. Özellikle ülkemizin iç kesimlerinde birçok meşe ormanlıkları veya korulukları bulunmaktadır. Meşe ağacı çok dayanıklı bir ağaç olması sebebiyle birçok alanda kullanılmaktadır.

Meşe ağacı ile ilgili şu kısa ve yöresel bir bilgiyi vermekte fayda vardır. Özellikle Anadolu da bekçiler, çobanlar veya herhangi bir sebeple değnek gezdirmek zorunda olanlar çok sağlam olması ve kullanıldıkça güzelleşen bir yapı kazanmasından dolayı meşe ağacından değnek yaparlar. Budaklı olan bir ağaç olması sebebiyle budak kısımları yakılarak değneğe güzellik kazandırılır. Günümüzde hakaret olarak söylenen “Mal değneği” ismi meşe değneklerine verilen isimdir.

Yine meşe ağacı ile ilgili birçok kaynakta bulunmayan şu bilgiyi de verelim. Meşe ağaçlarının tozları uzun süre vücudumuza temas etmesi halinde çok kuvvetli bir kaşıntıya sebebiyet verir. Özellikle orman işi ile uğraşanlar veya kış aylarından önce yakacak için ağaç kesmeye gidenler bunu iyi bilirler.

Meşe ağacı kayıngiller ailesinden bir ağaçtır. Ülkemizde tam olarak 18 adet meşe ağacı türü bulunmaktadır.

Meşe ağacı-1Meşe ağacının özellikleri nelerdir?

-Meşe ağacı kerestesi oldukça dayanıklı olan bir ağaç türüdür.

-Meşe ağacının odunu oldukça ağır ve damarlı bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda oldukça sert ve sık dokuludur.

-Meşe ağacı yaz kış yapraklarını dökmeyen bir ağaç olmasına yaprakları sararır.

-Meşe ağaçları ömürleri bakımından uzun ömürlü ağaçlar statüsündedir. Çünkü uygun ortamlarda 500 yıl kadar yaşayabilen meşe ağacı türleri bulunmaktadır.

-Anavatanı ülkemizin de aralarında bulunduğu Irak, İran, Suriye, Afganistan, Pakistan, Yunanistan ve Lübnan gibi ülkelerdir.

-Gövdeleri çok kalın olmamakla birlikte aşağı yukarı 2 metrelik bir çapa kadar ulaşabilir.

-Uygun yetişme alanlarında ve bazı türlerinde boyları yaklaşık 25 metreye kadar uzayabilmektedir.

-Tepe kısmı geniş olan ağaç türlerindendir.

-Meşe ağacının gövdeleri düzgün şekildedir.

-Siyaha çalar esmer vari bir rengi bulunmaktadır.

-Kökleri hem derinlere hem de yanlara uzarlar.

-Yaprakları bazı türlerinde değişiklik gösterse de genel olarak dişli ve düz kenarlı olabilmektedir.

Pelit

-Yemişlerine Palamut adı verilmektedir. Bu palamutun içindeki kestaneye benzer tohuma ise “Pelit” ismi verilir. Yemişleri oldukça değişik bir şekildedir. Pelitler yenmesine karşın tadı acı olması sebebiyle hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.